Kişisel Gelişim

Spirituel Filmler

Kişisel Gelişim » TAVSİYE » Spirituel Filmler ::

Spirituel Filmler

En Iyi 20 Spirituel Belgesel

1) Louise Hay’s You Can Heal Your Life (ABD): “Tüm hastaliklarin zihinsel nedeni” gibi ömürlük bir rehber kitabin yazari Louise Hay’in, biyografisiyle karisIk, insanin kendi gücünü kullanarak neler basarabilecegini anlatan enfes bir belgesel.

2) Water – The Great Mystery (Rusya): Suyun hafizasi var midir? Insana kullandigi damacana suyu degistirtecek kadar etkili, içtigimiz ve kullandigimiz su hakkinda çok farkli perspektifler kazandiran harika bir belgesel.

3) The Secret (Avustralya- ABD): Tüm dünyada bazi temel spiritüel bilgilerin, biraz da fazlasiyla hizli, yayilmasina neden olan; spiritüel belgesellerin önünü “What the bleep” serisiyle birlikte açan, çokça tartisilan, ama özü anlasildiginda çoça da faydali bir belgesel.

4) Zeitgeist Serisi (ABD): Dünyanin mevcut düzenini sorgulayan ve ilerleyen bölümleriyle de artik bir harekete dönüsen, düsündürücü ve sarsici belgeseller serisi.

5) What The Bleep Do We Know (ABD): Spiritüel belgesellerin önünü açan belgesel. Kuantum fizigini, spiritüel bilgilerle birlestirip anlatan bir basyapit.

6) One the Movie (ABD): Üç kafadar ellerine aliyorlar kamerayi ve “BIR” olmayi anlatan bir belgesel çekiyorlar. Sonuç mu? Olaganüstü.

7) Sound of the Soul (ABD): Fas’in Fez sehrinde yapilan geleneksel spiritüel müzik festivalini anlatan, masalimsi bir belgesel. Sarkilarini defalarca dinleyebilirsiniz.

8) The Moses Code (ABD): “Ve Tanri dedi ki: Ben olan Ben’im” Bunun anlami neydi? “The Secret”in daha ruhsal versiyonu diyebiliriz.

9) Living Luminaries (ABD): Bu da amatör bir belgesel. Yine birçok spiritüel üstat konusuyorlar. Ama Eckhart Tolle’nin özellikle yildizlastigi ve size “zaman”in özünü çözdüren bilgiler verdigi, keyifli bir çalisma.

10) Tibetin Ölüler Kitabi (Kanada): Leonard Cohen’in büyüleyici ses tonuyla, Tibet’in ölüm tören ve geleneklerini anlattigi, insanin ölüme bakisini degistirten, konu itibariyle biraz da agir bir belgesel.

11) Baraka (ABD): Ron Fricke’nin dünyadaki inançlari, Philip Glass’in enfes müzikleri esliginde görüntülerle anlattigi, büyüleyici bir belgesel.

12) Shadow Effect (ABD): Insanin karanlik taraflariyla yüzlesmesini anlatan ve “Isigi arayanlarin karanlik yönü”nün yazari Debbie Ford’un hazirladigi, sira disi bir belgesel.

13) Knowledge of Healing (Isvicre): Tibet Tibbi’nin Bati tibbiyla bulusmasi ve bunun sonucunda çok etkili bir bitkisel ilacin Bati tibbini nasil etkiledigini anlatan, sifacilikla ugrasanlarin mutlaka izlemesi gerekli bir belgesel.

14) Earthlings (ABD): Insanlarin hayvanlara neler yaptigini anlatan ve izlememden en çok evdeki kedimiz Zuma’nin mutlu oldugu, çok sert görüntülere sahip belgesel. (Zuma’ya artik en ufak ters hareketim kalmadi bu belgeselden sonra da.)

15) Sex - Secret Gate to Eden (ABD): Cinsellige ve cinsel enerjiye farkli bir bakis.

16) Spiritual Reality: Temel spiritüel bilgileri animasyonlar esliginde anlatan belgesel-sunum. Özellikle de insandaki enerji kanallari anlatimi çok basarili.

17) Spirit Space (ABD): Ölümden sonra yasam var mi, ruh nedir gibi sorulari, kuantum fizigiyle açiklamaya çalisan bir belgesel.

18) The Compass (ABD): Özellikle de “kendini tanima yolu”nun basindakiler için çokça faydali bir belgesel. Yine birçok uzman bir arada.

19) Indigo Evolution (ABD): Indigo çocuklar konusunun ne oldugunu ve ne olmadigini anlatan bir çalisma.

20) Ambition to Meaning (The Shift) (ABD): Dr. Wayne Dyer’in biyografisi esliginde bir belgesel drama.

kaynak: infinity@anet. net.tr

En Iyi 20 Spirituel Film

1) Otoyol 60 (ABD): Kolay kolay yeri sarsilmayacak bir klasIk. Yirmibesinci izlemede bile halen gözünüze yeni bir ayrintisi çarpabiliyor.

2) Bab'aziz (Tunus): Binbir Gece Masallari'yla Sufizm'i birlestiren, insani çöllerde dolastiran mistik bir siir. Altyazisizi yoksa bile, Farsça'nin lirik akiskanligini hayran hayran dinleyip izleyebilirsiniz.

3) Spring Summer Fall Winter and Spring (Güney Kore): Bu da bir Zen siiri. Az konusma ve az hareketle, tüm yasamin anlatimi. Büyüleyici.

4) Storm (Isveç): Matrix benzeri çok film yapildi da böylesi yapilmadi. Ayrica ortasinda öyle bir dönüs yapiyor ki film biterken, hikayenin nasil o noktaya geldigini anlayamiyorsunuz.

5) Now&Forever (ABD): Kizilderili bir gencin, kasabaya yeni tasinan kizla bir ömür, hatta ötesinde süren aski. Ölümsüz aski ve esruhlugu anlatan en güzel filmlerden. (Sevgilinizle izlemeniz özellikle önerilir.)

6) The Man From Earth (ABD): 6 kisinin diyalogundan, sinema tarihinin en etkileyici spiritüel filmlerinden birisi nasil çikar? Bunlardan birisi 14 bin yasindaysa cikar.

7) Un Buddha (Arjantin): Birisi bilimadami, digeri spiritüel, iki kardesin kendilerini bulma yolculuklari. Özellikle "Usta" rolüne bayilacaksiniz.

8) Dingin Savasçi (ABD): Dan Millman'in romanindan uyarlanan öz yasam öyküsü.

9) Happenstence (Fransa): Hayat tesadüflerden mi ibarettir, yoksa tesadüf diye birsey yok mudur? Yaniti bu filmde.

10) Chaotica Ana (Ispanya): Reenkarnasyon üzerine nefis bir film. Hele öyle bir finali var ki...

11) One Week (Kanada): Otoyol 60'dan beri beni en etkileyen yol filmi. Kanser oldugunu ögrenen bir adamin kendini arayisi.

12) Okuribito (Japonya): Pek hoslanmadigimiz bir konu, ölüm ve yakinlarimizla vedalasma üzerine, fena halde aglatan, en iyi yabanci film oskarli bir film.

13) Zen Noir (ABD): Neyi anlattigini anlamaniz için en az 3 kere izlemeniz gereken, ama olayi çözdügünüzde de size çok seyler anlatan bir film.

14) Yes Man (ABD): Jim Carrey komedisi gibi bilinse de aslinda çok önemli mesajlar barindiran bir film.

15) Serendipity (ABD): Konumuz gene tesadüfler. Ama en romantik haliyle.

16) 9 Kehanet (ABD): James Redfield'in harika romaninin, basarili bir uygulamasi.

17) What Dreams May Come (ABD): Ölüm ötesi yasami, en güzel anlatan filmlerden. Robin Wiliams öte aleme geçiyor ve karisini cehennemden kurtarmaya çalisiyor.

18) Defending Your Life (ABD): Bir öte dünya filmi daha. Ama bu daha eglenceli. Türkçe adi, Cennet Mahkemesi diyeyim, anlayin konuyu.

19) Groundhog Day (ABD): Ayni günü tekrar tekrar yasayan Bill Murray'in eglenceli hikayesi. Tam bir klasIk.

20) With Honors (ABD): Joe Pesci, evsiz serseri rolünde, gençlere hayat dersi veriyor. Yillarca unutamadigim filmlerden.